sobota 20. dubna 2024

Výuka

Vyučující jazyků s aprobací pro III. stupeň – STŘEDNÍCH ŠKOL (prosím vložit formulář pro učitele+přiložit vysvědčení profesorů-velmi důležité pro MŠMT)

• Lektory pro dětské kurzy
  • Překladatele (PŘILOŽIT CERTIFIKÁT PRO PŘEKLADATELE A TLUMOČNÍKY A STEJNÝ FORM JAKO U PROF)
  • Tlumočníky
  • Soudní překladatele
  • Rodilé mluvčí

Máte zájem stát se LEKTOREM naší agentury?

Hledáme lektory angličtiny, němčiny, francouzštiny, italštiny, španělštiny a češtiny pro cizince.
Váš strukturovaný životopis s kopií všech vysvědčení (nejlépe v pdf) s doprovodným dopisem zašlete prosím na adresu: jazykovaskola@seznam.cz

Požadujeme:
pedagogické a jazykové vzdělání (pedagogická fakulta, filosofická fakulta, britské jazykové certifikáty, státní jazykové zkoušky, TOEFL, TEFL atd.)
minimálně 1 rok praxe ve výuce cizího jazyka, tvůrčí přístup, flexibilitu a kreativní myšlení
Přijímací řízení:
osobní pohovor
ukázková hodina – cca 45 minut
Nabízíme:
plný či částečný pracovní úvazek
pravidelné pedagogické a metodické semináře
technické zázemí (učebnice, slovníky, přehledy gramatiky, cizojazyčná literatura a časopisy, audio- a videokazety), možnost využití počítače (internet), kazetový magnetofon, příjemný kolektiv

The school is looking for full / part time English teachers

Teachers from Czech background as well as native speakers in Prague and Tábor, Pardubice, Pelhřimov, Příbram etc. The condition is a commitment to teach at least until the end of the school year i.e. end of June. Priority will be given to teachers committing themselves for two or more years. Although we are ready to accept a good teacher at any time, the best chance is to apply before the beginning of the school year i.e. July - September. We expect from our teachers dedication, creativity, friendly approach and willingness to develop. A three -months probationary period applies to all new teachers.

SALARY:
The salary depends on the quality of teaching, your qualification, teacher assessment (see below) and how many hours you choose to commit for. For full time position entailing 20 - 24 teaching hours a week the gross salary ranges from 8000 to 19200 Czech crowns.

TEACHER ASSESSMENT:
Teacher assessment is carried out through classroom observation by Senior Teachers, student feedback witch takes place twice a year and a system of staff appraisal. This is carried out in a positive atmosphere strengthening the strong areas of teaching process and providing support for those who want to improve the areas of their teaching.

TEACHING:
Lessons start at 08.30 in the school but often earlier in-company at 07.30 and the last lesson finishes at 19.30. Teaching is from Monday to Friday, teaching on weekends - paid extra. Teaching duties include: adequate written preparation of lessons; following the set syllabus (coursebook-based in-school); co-operation and liaison with fellow course teachers; preparation and correction of tests; completion of classbooks; and substitution (paid extra). Classes include: intensive 20 hour a week courses; 4-hour a week standard courses; company classes (business English and general English, including some one-to-ones); and children’s courses. Wherever possible we try to meet teachers’ individual preferences. Apart from children’s courses which have either 45 or 60 minute sessions, teaching blocks are generally for two 45-minute teaching hours each. The syllabus includes using a textbook (presently we are using the Headway series in-school for conversation, although in-company classes use a range of other books) and supplementing it with various review and practice material.

Chcete s námi pracovat? Ozvěte se nám!
Do you want work? Let us know!

Ano (Yes) Ne (No)

(max. 2000 znaků/characters)

Velikost nesmí přesáhnout 300kB
doporučený je formát .JPG

Velikost nesmí přesáhnout 300kB
doporučený je formát .DOC

Kliknutím na tlačítko "Odeslat" vyjadřujete souhlas s podmínkami ochrany osobních údajů.