pátek 19. dubna 2024

Článek v metru

Metro

Přepis

Nebojte se ruského jazyka, i v Česku se vám bude hodit

Pro mladé lidi již není ruština jazykem okupantů. Užije se především v cestovním ruchu.

„Zájem o ruský jazyk je u nás stále mnohonásobně nižší, než je tomu například u angličtiny, francouzštiny a němčiny.“

JAZYKY. Ruština je ukázkovým příkladem jazyka, který v poslední době v České republice opět nabývá na významu. Naučit se proto základy ruštiny není přínosné jen pro lidi, kteří vyjíždějí do Ruska nebo na Ukrajinu, ale i pro zaměstnance mnohých českých firem.

ZNALOST ruštiny totiž vyžaduje stále více společností, které navazují obchodní styky s Východem. Ruský jazyk snad ještě více využijí lidé pracující v turistickém ruchu. V posledních letech totiž do Česka přijíždí stále více rusky mluvících turistů. Pražany kromě praktického využití jazyka láká i jeho exotičnost. Nelze říci, že by se pražské jazykové školy na výuku ruského jazyka přímo soustředily. „Zájem o ruský jazyk je stále mnohonásobně nižší, než je tomu například u angličtiny, francouzštiny a němčiny,“ uvádí Jana Kadlíková, jazyková metodička jazykové školy Skřivánek. „Nicméně rok od roku poptávka po ruštině mírně roste,“ dodává. Tuto skutečnost potvrzuje i Jelena Celunová, vedoucí kurzu ruského jazyka v Ruském středisku vědy a kultury, zvyšujícím se zájmem si naopak není jista Šárka Petrtýlová z jazykové společnosti Lingua Viva: „O obecné kurzy ruského jazyka neevidujeme výraznější zájem,“ uvádí.

NEJVĚTŠÍ ZÁJEM jeví lidé o kurzy základů jazyka. Mnozí z nich si podle Kadlíkové s elementární znalostí jazyka vystačí a ve studiu nepokračují. Základní kurz pro skupinu studentů, kteří ještě neměli s ruským jazykem žádnou zkušenost, nabízejí mnohé pražské jazykové školy.

Kde a za kolik můžete studovat jazyky
jazyková školapočet hodincena/semestr
Dana Čepková podle dohody variabilní